Čiščenje mladinske sobe ni najlepše opravilo na svetu, vendar je zelo dobro, da otroka na to privadite že zgodaj v življenju. Če opazite, da nima volje za čiščenje, se tega lotite sistematično. Po korakih mu razložite, kaj je treba postoriti in kako se tega lotiti. Najstniku svetujte, da si pred čiščenjem in pospravljanjem mladinske sobe izbere glasbeno podlago, ki jo bo z veseljem poslušal in ga bo spodbujala k delu. Na spletu lahko poišče tudi seznam pesmi, ki dvigujejo motivacijo in so odlična podlaga ob delu.
Prva stvar, ki naj jo naredi pred čiščenjem, je ta, da na stežaj odpre vrata in okna sobe. Na ta način bo vanjo vstopil svež zrak. Dodobra prezračena soba je tudi del rutine čiščenja. Postelja zavzema velik del sobe in soba bo izgledala že za polovico bolj pospravljena, ko bo najstnik pospravil posteljo. Pred tem naj zmenja posteljnino s svežo. Naučite ga o pomenu, ki ga ima posteljnina – prati in zamenjevati jo je treba vsaj enkrat na dva tedna.
Naslednja stopnja urejanja mladinske sobe naj bo pospravljanje vsega, kar je pod posteljo, v omarah, na delovni mizi in na policah. Stvari, ki ne sodijo v sobo, naj odnese v sobo, iz katere izvirajo. Česar ne potrebuje več, naj zavrže. Opomnite ga na pomen ločevanja odpadkov! Vse umazano perilo naj zbere in ga odnese v koš za umazano perilo. Vse, kar po pospravljanju ostane na tleh, naj zbere na sredini sobe – tako bo najlaže videl, kam te stvari sodijo, in jih sortiral.
Če je v sobi ostalo kaj umazanih krožnikov, kozarcev ali skodelic, ga naučite, naj jih odnese v kuhinjo in opere. Nato naj prideta na vrsto sesanje mladinske sobe in čiščenje oken. Svojo delovno mizo naj organizira tako, da mu bo kar najbolje služila. S polic naj pobriše prah in nanje doda kakšen zanimiv predmet.